You Are Here: Home » Türk Sanat Müzigi Korosu

Türk Sanat Müzigi Korosu

Türk Sanat Müzigi Korosu

OUR MISSION

To preserve and protect Turkish Classical Music (Türk Sanat Müziği); to promote Turkish Culture and Music among various ethnic groups in the United States of America; and to educate our children about our rich heritage through study and performance of Turkish Classical Music.

Biz Kimiz?

Türk Sanat Müziğine gönül verenleriz.

Hedefimiz Nedir?

Türk Sanat Müziğini tanıtmak ve yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amaçlı toplanıyoruz. Müzik kültürümüzü evrensel kültürle bütünleşmesine yardımcı olmaktır. Türk Sanat Müziğinin dinamik değerlerini ön plana iterek, genç nesillere sevdirebilmek, bu şekilde gençlerin kültürel yozlaşma yaşamalarını önleyebilmek.

Neler Yapıyoruz?

Çalışmalarımızı ve etkinlikerimizi, haftada bir buluşup, TACA bınasında teorik ve pratik dersler yapıyoruz. Yılda iki konser, ayrıca ulusal anma, kutlama günlerinde ve özel konserler veriyoruz. Kendimizi ve musiki bilgimizi geliştiriyoruz.

İletişim

Mehmet Cesur (312) 752-6055
Kenan Türe (630) 398-6830
Nevriye Ery Caus (708) 829-5150

Koro Üyelerimiz

Esra Sabah (Direktör) -Verda Chevas (Direktör) -Mehmet Cesur (Başkan) -Şefika Cesur -Sabri Çetinkunt -Güzide Çetinkunt – Kenan Türe (Başkan Yrd.)- Buket Türe- Kutlay Türe- Nevriye Ery Caus- Sevtap Güldür- Zernişan Çağlayan- Esin Çağlayan- Arzu Bulut- Cem Baykal- Mehmet Güleçyüz- Yeşim Güleçyüz- Sezai Oktaytekin- Nezihe Alpay- Azmi Bayramoğlu- Şenay Kurtuluş- Metin Kurtuluş- Ayhan Bayram- Güven Bayram- Suna Güzeldereli

Türk Sanat Musikisinin Tarih İçerisindeki Yeri

M.O. 1800 yıllarında yazıldığı anlaşılan ve Orta Doğu’da bulunan bir tabletin üzerindeki yazıların beş yıl süren araştırma neticesi ortaya çıkan sonucunu, Kaliforniya’lı müzik ilimleri Prof. Anne D. Kilmer açıklamasında; tabletin üzerindeki civi yazısını andıran şekillerin bir melodiyi ihtiva ettiğini belirtmiştir.

Eldeki verilere göre, Türk musikisinin tarih yönünden incelenmesinde Osmanlı öncesi Türk musikisi, yani Farabi’den (870-950) Safiyüddin Urmevi (1237-1294)’e kadar olan devir İlk Ortaçağ Abdükkadir Meragı (1360-1435)’den Şehzade Korkut (1467-1513)’e kadar olan devir Ortaçağ ve Itrı (1640?-1711)’den günümüze kadar olan devir de Yeni ve Yakınçağ olarak tasnife tabi tutulabilir. Türk musikisinin gelişimi Osmanlılığın sanata meyli, yatkınlığı ve emeği ile vücut bulmuştur.

En önemli bestekar hiç şüphesiz Abdükkadir Meragi (1360-1435)’dir.

Muhteşem Türk musikisinin gelişme ve kökleşme temellerinin ilk yılları, Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarının biraz sonrasından itibaren görülmektedir. Doğanın gözbebeği olan insanı, yaşamının her aşamasında sarıp sarmalayan bu çok renkli elhan melodilerini biz TACA mensupları Chicago’dan gönüllü olarak çalışıyoruz. Kendi kültürümüzün geleneksel etkinliklerinden olan TSM çalışmalarını yurt dışında’da sürdürmeyi ülkemize bir borç olarak görüyoruz.

Click “read more” to see future concerts and past performances.

PAST PERFORMANCES

BIN YILIN ESINTISI (A BREEZE OF A THOUSAND YEARS)
Northeastern İllinois University – May 2009
PREVIEW OF OUR NEW REPERTOIRE
FASL-I ŞAHANE
Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın
Bir Ihtimal Daha Var
Çamlıca Yolunda
Şarkılar Seni Söyler
Tuti-i Mucize Guyem

VOLUNTARY FUNDRAISER EVENT
Engineers Without Borders-Project Water
University of İllinois at Chicago- April 2009

PAST PERFORMANCES AND REPERTOIRES
PURDUE UNIVERSITY, OCTOBER 2008
Her Gece Yollarda Gözledim Seni
Akasyalar Açarken
Leyla Bir Özgecandır
Dönülmez Akşamın Ufkundayız
İnleyen Nağmeler
Aman Avcı Vurma Beni
Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar
Sevil Neşelen
Yıldızların Altında
Kimseye Etmem Şikayet
Benim Yarim Gelişinden Bellidir
Nasıl Geçti Habersiz
Büyüleyen Gözlerinle
Biz Heybelide Her Gec

Copyright © 2013 TACA. All Rights Reserved.

Scroll to top